Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2009

Aπίστευτο φινάλε / Καστοριά - Εθνικός Αστέρας 2-2

Τρία από τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις!

Στην ιστοριά με τους πιο ανατρεπτικούς αγώνες της Β' Εθνικής θα περάσει η χθεσινή αναμέτρηση Καστοριά-Εθνικός Αστέρας.

Ο αγώνας έληξε 2-2 με τα τρία από τα τέσσερα γκολ να σημειώνονται στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Η Καστοριά προηγήθηκε στο 59' με τον Κόντο, με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Εθνικός Αστέρας δημιούργησε δυο τρεις καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του Αντώνη Μανίκα δεν είχαν αντίκρυσμα.

Στις καθυστερήσεις το ματς έγινε "ροντέο". Στο 90' ο Ρέγες κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Σκέντου. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γκουεϊ στην πρώτη του συμμετοχή με την ομάδα της Καισαριανής.

Στο επόμενο λεπτό οι "γουναράδες" πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Κλάζογλου στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Δεν πρόλαβαν να χαρούν το γκολ οι παίκτες του Ηλία Αποστολίδη και στην επόμενη επίθεση οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε χέρι αμυντικού και τον διαιτητή Ιωαννίδη να μην διστάζει για δεύτερη φορά σε λίγα λεπτά να δείξει την άσπρη βούλα.

Στο πέναλτι ευστόχησε ο Αραβίδης γράφοντας το τελικό σκορ 2-2 στο πιο δραματικό ματς της σεζόν.

Μετά την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τα λεπτά των καθυστερήσεων που κράτησε ο Ιωαννίδης. Κατά την αποχώρηση των ομάδων προκλήθηκαν επεισόδια μεταξύ των παικτών στην φυσούνα.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το δοκάρι του Κόντου όταν πήγε να κρεμάσει τον Γκίτκο με σουτ λίγο κάτω από την σέντρα.

Αναλυτικό ρεπορτάζ, παρασκήνιο και φωτογραφίες στο φύλλο της "ΣΕΝΤΡΑΣ" που κυκλοφορεί την Τετάρτη 28 Ιανουαρίου 2009